जाडोमा ओठ फुटेमा अपनाउँनुहोस् यी घरेलु उपाय

काठमाडौं ।
जाडो सुरु भएसँगै शरीरमा विभिन्न प्रकारका समस्या बढ्न थाल्छ। यो मौसममा मानिसलाई ओठ फुट्ने समस्याले पनि अत्याधिक सताउने गर्दछ । ओठ फुटेमा यी घरेलु उपायहरूका बारे जानौं।

च्यातिएको ओठमा नौनी घ्यू लगाउनुहोस्ः हजुरआमाको पालादेखि नै मानिसले फुटेको ओठका लागि धेरै उपायहरू प्रयोग गर्दै आएका छन्। नौनी घ्यूले तपाईंको ओठ हातमा लगाउँदा हाइड्रेसन पुनर्स्थापित गर्छ र त्यसपछि यसको सुख्खापन कम गर्दछ। यसले ओठमा रहेको नरमपनलाई कायम राख्छ र ओठ फुट्ने समस्यालाई कम गर्न मद्दत गर्छ।

Gaurishankar Dental

क्रीम लगाउनुहोस्ः फुटेको ओठमा क्रिम लगाउनाले धेरै प्रभावकारी काम गर्न सक्छ। पहिले मानिसहरुले क्रिम बनाएर बक्समा राखेर ओठमा लगाउने गर्थे । तपाईंले पनि त्यसै गर्नुपर्छ। क्रीमले तपाईंको ओठलाई भित्रबाट मोइस्चराइज गर्छ र तिनीहरूलाई निको पार्न मद्दत गर्दछ।

देसी घ्यू लगाउनुहोस्ः फाटेको ओठमा देसी घ्यूले प्रभावकारी रूपमा काम गर्न सक्छ। यसले ओठमा हुने सुख्खापनका लागि प्रभावकारी हुने गर्दछ । घ्यूमा ओमेगा–३ पाइन्छ जसले छालामा रहेको नरमपनलाई लामो समयसम्म राख्ने गर्दछ ।

नरिवलको तेल लगाउनुहोस्ः नरिवलको तेलको प्रयोग ओठ फुट्ने समस्याका लागि निकै फाइदाजनक हुन्छ । सबैभन्दा पहिले यो एन्टी ब्याक्टेरियल र निको पार्ने गुणले भरिपूर्ण हुन्छ जसले ओठलाई स्वस्थ राख्छ। दोस्रो, यसले च्यातिएको ओठलाई भित्रबाट मोइस्चराइज गर्न मद्दत गर्छ। त्यसैले यो जाडोमा ओठ फुटेको छ भने यी चिजको प्रयोग गर्न सक्नुहुन्छ ।

यसका साथै फाटेको ओठको उपचार सामान्यतया घरमै गर्न सकिन्छ। पहिलो चरण भनेको तपाईको ओठमा पर्याप्त आर्द्रता बनाउनुपर्छ । यसका लागि दिनभर लिप बाम लगाउने, अधिक पानी पिउने, चिसो मौसमबाट जोगिन वा स्कार्फले आफ्नो मुख छोप्ने गर्नुका साथै घर बाहिर निस्कनु अघि न्यूनतम एसपीएफ १५ भएको लिप बाम लगाउने गर्नुपर्दछ। बामले ओठलाई मोइस्चराइज गर्न मद्दत गर्दछ।

सम्बन्धित
Loading...